28 kwietnia po mszy świętej w Kościele p.w. Św. Marcina w Barkowie nastąpiło poświęcenie wyremontowanej wieży kościoła, a także uroczyste otwarcie znajdującej się w jej wnętrzach wystawy.

II NIEDZIELA ADWENTU

1.    Wspomnienie liturgiczne :

WT – 07.12. – Św. Ambrożego – bpa i Dk

ŚR – 08.12. – NIEPOKALANE  POCZĘCIE  NMP

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego  dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020
W Barkowie w Kościele p.w. Św. Marcina trwa realizacja projektu pn. „Remont elewacji, wnętrza oraz instalacji kościoła i wieży Parafii pw. Św. Marcina w Barkowie”.

Dzięki staraniom Proboszcza Parafii księdza Mariusza Grzesiowskiego, w 2017 roku na realizację zadania Parafia pozyskała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 800 tys zł.

W ramach zadania zrealizowane zostaną następujące prace:
1. Remont komunikacji wieży kościoła - odnowienie tynków, odnowienie biegów schodowych, odnowienie balustrad

2. Remont stolarki drzwiowej i okiennej wieży - odtworzenie okien witrażowych w wieży, wymiana oszklenia w oknach, przystosowanie drzwi do wymogów ewakuacyjnych, montaż krat oddzielających między wieżą a strychem kościoła

3. Wykonanie pomostów obserwacyjnych i montaż lunet - wykonanie stalowych pomostów na poziomach obserwacyjnych, montaż trzech lunet

4. Wykonanie instalacji elektrycznej - remont instalacji w wieży, wykonanie nowej instalacji podświetlającej więźbę dachową

5. Wykonanie instalacji ppoż. - montaż czujek dymowych, wykonanie instalacji sygnalizacji ewakuacyjnej

6. Remont elewacji kościoła - skucie starych tynków, dezynfekcja murów, wykonanie tynków renowacyjnych w strefie przyziemia, wykonanie nowych tynków na bazie wapna, malowanie elewacji farbami krzemianowymi

7. Remont elewacji wieży - skucie starych tynków, dezynfekcja murów, wykonanie tynków renowacyjnych w strefie przyziemia, wykonanie nowych tynków na bazie wapna, malowanie elewacji farbami krzemianowymi.

Realizacja projektu zwiększy ofertę kulturalną i turystyczną zabytkowego Kościoła oraz  stworzy nowe przestrzenie dla zwiedzających co powinno spowodować wzrost liczby odwiedzających. Dzieci i młodzież będą miały ułatwiony dostęp do kultury w celu rozwijania wrażliwości historycznej. Niewątpliwie ciekawą atrakcją będzie punkt widokowy zlokalizowany w wieży Kościoła.

Planowane zakończenie inwestycji i oddanie obiektu do użytku przewidziano na koniec 2018 roku.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z inwestycji.

Wspomnienie

Liturgia Słowa